В община Криводол, със съдействието на кметовете по места, предстои анкетиране на жителите за това какво желаят да бъде променено в начина на събиране на отпадъци, каза кметът Христо Доков. За нас е важно какво мислят гражданите – дали искат повече кофи за боклук, дали искат по-често изхвърляне на контейнерите, дали са доволни от услугата, затова предприемаме подобна стъпка, допълни Доков.
Изложба на сватбени облекла, аксесоари и фотографии под наименованието "От прабабата до правнучката", представиха в Брезник. Идеята за експозицията е дело на краеведа Аниела Асенова.
Сред показаните вещи, подредени във фоайето на местното читалище, можеше да се видят сватбени одежди, ръчно везани кърпички, подарявани в миналото по време на сватба, както и посуда. Интерес сред присъстващите предизвика и бахчата (сватбената пита), която обикновено се е правела от кума и се е дарявала от него на младоженеца. Този обреден хляб има дупка в средата, в която обикновено е поставяно малко борче или борово клонче, окичени с плодове и бонбони, за да е сладък животът на влюбените. Показан в изложбата бе и байрак (сватбеното знаме), с което до края на 60-те години в Граово се е водело хорото. Той се е държал от един от приятелите на жениха.
Авторката на изложбата коментира, че в нея
Фериботът Свощов - Зимнич преустановява работа поради лоши метеотологични условия, съобщиха от „Гранична полиция". Гражданите се молят да използват алтернативни маршрути. Мярката важи от 08:00 часа днес.
По границата с Румъния трафикът е интензивен на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) „Кардам“ и „Никопол“ на изход за товарни автомобили, по данни към 13:00 часа.
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с ра
На заседание на Областната комисия по транспорт в Пазарджик е одобрено предложение от община Ракитово за утвърждаване на шест маршрутни разписания по автобусна линия Велинград – (през Ракитово) – с. Дорково, по която има и междинна спирка в град Костандово. Това съобщи Мария Ловчинова, главен експерт в Областна администрация.
Утвърдени са и часовете на тръгване от автогара Велинград, от град Ракитово и от село Дорково.
Решението на комисията е утвърдено от Областния управител Валентина Кайтазова и предоставено на заинтересованите общини. Предстои община Ракитово да възложи разписанието за изпълнение от превозвач.
Новите маршрутни разписания ще осигурят по-добра транспортна връзка между общините Ракитово и Велинград, както и подобряване транспортното обслужване на гражданите.
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за иновативно управление на отпадъците. Наградата беше връчена на официална церемония от Н. Пр. Жоел Мейер посланик на Френската република в България.
Журито оцени усилията на Общината в създаването и поддържането на подходяща инфраструктура, системи и съоръжения за рециклиране, както и тяхното ефективно управление. Ние продължаваме да инвестираме в нови съоръжения и иновации, включително чрез финансиране от Европейския съюз. Целта е предоставяне на висококачествени услуги на гражданите и повишаване на нивото на устойчивост в областта на битовите отпадъци, посочиха от общинската администрация.
Припомняме, че в края на миналата година в Бургас беше открита първата в страната анаероб
От социалната услуга "Топъл обяд" могат да се възползват до 170 потребители, съобщиха от Община Велинград.
От 1 октомври 2022 година Община Велинград предоставя подкрепа ,,Топъл обяд”, която цели да осигури здравословна, разнообразна и питателна храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигурят такава, разясниха още от местната администрация.
Съпътстващите мерки ще бъдат реализирани през целия период на изпълнение на административния договор и ще подпомагат социалното приобщаване на крайните получатели или насърчаване на социалната интеграция на хора, изложени на риск от бедност или социално изключване, включително най-нуждаещите се. Планирането и предоставянето на съпътстващи мерки е основано на извършен анализ и установени специфични потребности за всеки отделен краен получател, добавиха от Общината.
Периодът з
Той каза и че решението на парламента да отложи с една година влизането в сила на новия механизъм са определяне на такса битови отпадъци е глътка въздух за община като Криводол. „От такса битови отпадъци събираме годишно малко под 300 хил. лв., а разходите ни са около половин милион лева. Дейността я дофинансираме от общинския бюджет. Тепърва ще коментираме начини за изчисляване на такса битови отпадъци по новата методика,“ допълни кметът.
За последните няколко години в Община Криводол са закупени две машини за сметоизвозване, багери, водоноска, 400 нови контейнера, над 600 кофи за смет, които са предоставени за нуждите на населението, каза Доков.
Според справка на администрацията за миналата година 2000 тона са били отпадъците, които са депонирани в регионалното депо. До края на август т.г. количеството боклук, което община Криводол е извозила до Монтана, е 1500 тона. Над 150 лв. на тон е таксата, която заплащаме на депото в Монтана, добави председателят на Общинския съвет в Криводол Валентин Кирилов.
Личността на Мустафа Кемал Ататюрк е интересна и с това, че неговият пример за развитие по европейски образец е България. Това заяви на среща с читатели в Смолян Явор Сидеров, преводач на българското издание на "Ататюрк. История на идеи" на М. Шюкрю Ханиоглу. Книгата бе представена на в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.
„Ататюрк няма привилегията да е пребивавал дълго време в Западна Европа, той се стреми да превърне Турция в един свят, който не е посещавал и не познава директно. Най-прекият му опит от модернизираща се по западен образец страна е България“, посочи Сидеров. Според него Мустафа Кемал е бил толкова силно впечатлен от всичко, което е видял в България, че превръща този опит в политика, в конкретна програма за модернизация в Република Турция. Преводачът уточни, че "Ататюрк. История на идеи" отв
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището на която изгоря при пожар. Инцидентът е от нощта на 18 ноември, когато в апартамента спят 7-годишния син и баба му, майка на Стилияна Стефанова. Приятели, колеги и близки на Стилияна помагат с труд и първа помощ, но, за да се възстанови нормалния живот на семейството, е нужно още много.
Пожарът възниква вследствие на късо съединение. В жилището са малкият Виктор и баба му. Детето се събужда от звука на чупещите се под напора на огъня прозорци в стаята. Бързо отива и разбужда бабата, която е трудноподвижна заради операции. Спасяват се по чудо, разказва пред репортер приятелката Ваня Димитрова. За съжаление, апартаментът – казва тя, е изгорял до основи.
Сега Стилияна живее при приятелка, майка й – при роднини, а детето е при баща си, с когото майката е разделена.
В тази
Дарение от пет гръбни пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“, съобщи в профила си в социалните мрежи Донка Михайлова, кмет на община Троян. Пожарогасителите са закупени след решение на Общинския съвет в града, по предложение на съветника Румен Райков.
Дарението е прието от началника на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Троян главен инспектор Петър Петров, като пожарогасителите ще се съхраняват в сградата на РСПБЗН – Троян.
Гръбните (ранцеви) пожарогасители са използват при горски пожари, за доизгасяване на тлеещи въглени, дървета, стволове, разказа гл. инспектор Петров.
Доброволното формирование е структура към общината, като членовете му могат да действат самостоятелно или съвместно с пожарната допълни той. През настоящата година няколко пъти доброволци са се включвали в гасенето на пожари в разли
Жена е загинала, а мъж е транспортиран в болница след катастрофата, станала по-рано днес на автомагистрала "Струма". Това потвърдиха от пресцентъра на полицията в Перник.
Инцидентът е възникнал в района на Долна Диканя. Мъжът и жената са руски граждани, те са пътували с автомобил от Банско към София.
Катастрофата е възникнала вследствие на удар на лекия автомобил в тир. При тестването му за наркотици шофьорът на автомолиба е дал положителна проба.
Припомняме, че заради инцидента движението в района е ограничено, а трафикът се пренасочва по обходен маршрут.
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие да открие повторно процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС), пo предложен от Съдийската колегия времеви график.
Според хронограмата процедура започва днес, а внасянето на предложения за кандидати ще могат да се правят в следващите четири заседания на Пленума на ВСС. Предвижда се изборът на председател да се проведе на 20 март.
Атанаска Дишева се обяви против подновяването на процедурата. Един от доводите беше липсата на кандидати по време на предходната процедура. Според нея няма как седмица по-късно да се появи някой.
По думите на Олга Керелска това е спорна процедура, пълна със съмнения. Тя също не подкрепи подновяването на процедурата.
Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури.